Pierwsze formikarium

Z Formicopedia
Wersja z dnia 12:51, 31 lip 2008 autorstwa Gn (dyskusja | edycje) (1 wersja)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Budowa pierwszego formikarium jest z pewnością wielkim wyzwaniem. Można naczytać się dużo teorii na temat budowy ale przy braku doświdczenia wszystko jest trudne. Przygotowanie pierwszego kroku w probówce i umieszczenie w niej królowej również może być trudnym zadaniem, dla kogoś kto wcześniej tego nie robił. Z tego powodu, na forach dyskusyjnych jest dużo pytań związanych z rozpoczynaniem hodowli.

Najwygodniej jest kupić gotowe formikarium razem z mrówkami, jednak nie każdy kilkunastoletni hodowca mrówek może pozwolić sobie na wydanie kilkudziesięciu złotych (jeśli nie więcej!) na pierwsze formikarium, gdy domownicy nigdy wcześniej nie widzieli domowej hodowli mrówek (pytania jak przekonać rodziców też pojawiają się na forach dyskusyjnych). Pierwsza konstrukcja może być po to by przekonać domowników, że ta złapana z wielkim trudem wielka mrówa-matka powinna mieć piękny i wygodny domek, a nie próbówkę lub tiktakach w pudełku po wacikach.

Pierwsze formikarium - Riv

Pierwsze formikarium (Riv) 2007-12-18

Po prawej stronie zaprezentowana jest udana pod względem użytkowym konstrukcja "pierwszego formikarium". Riv zbudowała ją z pudełka po ferrero roche, "słomek do picia" i zastosowała korek jako wypełnienie części gniazdowej. Może to formikarium nie wygląda estetycznie ale ma swój urok i widać, że udało się jej się zbudować gniazdo, z dobrą widocznością, wybiegiem w którym zamieszkały mrówki i wie jak utrzymać właściwą wilgotność w gnieździe.

Moim zdaniem jest to bardzo dobra konstrukcja początkowa młodego hodowcy - wielbiciela mrówek. Taka konstrukcja oraz dbałość o mrówki w niej mieszkające może skłonić rodziców do kupienia profesjonalnego formikarium z nowym gatunkiem mrówek. Być może na gwiazdkowy prezent jest w tej chwili za późno ale w sezonie mrówczych rójek, może znajdzie się jakaś okazja.

Powodzenia w hodowli! :-)

formikarium z użyciem plasteliny - Geb

foto: Geb

Początkujący budując formikarium podczas budowy formikarium stosują różne materiały. Można spotkać przepisy na budowę formikarium z pudełka po patyczkach, kasetach magnetofonowych, płytkach CD, tiktakach lub nawet plastikowe kubki po piwie, kloejonych silikonami, różnymi klejami a nawet plasteliną. Czy warto bawić się w "śmieci" zamiast kupić gotowe formikarium? Dla wielu młodych hodowców takie właśnie są początki. Możliwe jest zbudowanie z takich materiałów formikarium w którym uda się hodować kolonię mrówek chodnikowych. Prawdopodobnie takie formikarium będzie wymagało codziennej obsługi, pilnowania odpowiedniej wilgotności, wietrzenia i ratowania mrówek gdy któraś przyklei się do kropli wody albo wpadnie do jedzenia. Zasosowanie nieprofesjonalnego materiału jakim jest plastelina daje początkującemu możliwość dostosowania konstrukcji w czasie użytkowania.

Własne doświadczenia z takim prostym i własnym formikarium z pewnością są dobrą drogą do rozpoczęcia budowy profesjonalnego formikarium.

Wielu hodowców tak zaczynało, niewielu odważyło się to pokazać. Smile.png


gn, 2007, 2008