Początki hodowli rudnicy

Z Formicopedia
Wersja z dnia 09:27, 18 kwi 2013 autorstwa GEB (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Początki hodowli mrówki rudnicy (Formica rufa, Formica polyctena)

UWAGA!! Mrówki rudnice są pod ochroną częściową!!! - problem czy należy uzyskać zgodę aby rozpocząć hodowlę tych mrówek nie został jeszcze rozstrzygnięty. Fakt jest taki, że zabronione jest naruszanie gniazda tych gatunków i pobieranie z nich okazów !!!

Rudnica – Formica rufa i Formica polyctena nie zakłada kolonii klasztornie. Aby królowa mogła założyć nowe mrowisko musi wchłonąć w mrowisko pierwomrówki łagodnej (Formica fusca) i zwerbować na swoją stronę część robotnic.

Zainicjowanie tego, z pozoru jest łatwe, ale często pojawiają się różne komplikacje. Kiedy złapiemy rójkową królową, która szuka mrowiska pierwomrówki łagodnej (czasem trwa to kilka – kilkanaście dni), musimy umieścić ją w probówce oraz znaleźć dla niej robotnice. Nie może być ich zbyt dużo, gdyż wtedy adopcja jest trudniejsza. Najlepiej jeśli jest to od pięciu do dwudziestu robotnic. Kiedy już je złapiemy, należy umieścić probówkę z nimi w lodówce na ok. pół godziny. Dzięki takiemu zabiegowi mrówki stają się powolne, osowiałe i królowa rudnicy może dzięki temu łatwiej naznaczyć je nowymi feromonami.

Kiedy wyjmiemy F. fusce z lodówki należy połączyć probówkę z rudnicą z probówką, w której ona się znajduje. Jeszcze lepiej by było umieścić obie probówki w niewielkiej odległości na arenie, aby ta sztuczna adopcja była jeszcze bardziej zbliżona do naturalnej. Królowa na początku może mieć z robotnicami pewne niegroźne utarczki, ale szybko zacznie naznaczać swoje nowe robotnice feromonami, chwytając takowe za żuwaczki i poruszać w błyskawicznym tempie czułkami oraz przednimi odnóżami.

Cały ten proceder może trwać góra trzydzieści minut. Później robotnice służą królowej obcego gatunku, jak swojej matce, karmiąc ją, budując korytarze oraz wychowywać jej potomstwo. Po miesiącu od adopcji z poczwarek zaczną wychodzić robotnice rudnicy. Wraz z ich wylęgiem należy niezwłocznie kolonię przeprowadzić do gniazda z dużą areną i sporą częścią gniazdową. Następnie nie pozostaje nic innego jak cieszyć się bardzo aktywną kolonią, która błyskawicznie się rozwija i dąży do doskonałości.

Rudnica i robotnice fusca Mrowkolew.jpg

Pierwomrowka - adopcja udana Mrowkolew.jpg


Mrówkolew