Polyrhachis illaudata

Z Formicopedia
Wersja z dnia 22:03, 3 gru 2017 autorstwa Jakub.klimczak (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polyrhachis illaudata
Polyrhachis illaudata.jpeg
Królowa Polyrhachis illaudata
Systematyka
Gromada Owady
Rodzina Formicidae
Podrodzina Formicinae
Plemię Camponotini
Rodzaj Polyrhachis
Gatunek P. illaudata
Nazwa systematyczna
Polyrhachis illaudata

Polyrhachis illaudata - gatunek mrówki o wyspecjalizowanym trybie życia. Charakteryzuje się w produkcji oprzędu, który służy im do obrony oraz budowy swojego gniazda w naturalnym środowisku. Polyrchais illaudata występują w Azji Południowo-Wschodniej, Sri Lance. Kilka stanowisk gniazd znaleziono również na Filipinach. Mrówka wyróżnia się wysokim poziomem organizacji i interakcji społecznej. Nie jest ona trofobionem a jej znacząca aktywność ogranicza się do pory dziennej. Dzięki odpowiedniej budowie jest w stanie poruszać się zarówno na ziemi, jak i na wodzie. Ciekawym zjawiskiem zaobserwowanym wśród owadów jest pośmiertne opiekowanie się królową. Te, widząc że ich matka nie żyje, za wszelką cenę próbują przywrócić ją do życia. Objawia się to próbą karmienia, wygrzewania oraz czyszczenia.

Naturalne środowisko

Ich naturalny habitat charakteryzuje się nietypową budową gniazda. Mrówki budują swój dom w kamiennych szparach, jaskiniach oraz wypustkami w próchniejącym drewnie. Pozostały teren zalepiają substancją produkowaną przez larwy tego gatunku. Należy wspomnieć, że nie wszystkie kolonie wykorzystują ją do budowy swoich gniazd. Chętnie korzystają z dostępnych gałązek, mchu oraz kartonu wypełniając nim ostatnie szpary w gnieździe.

Cechy charakterystyczne

Mrówki wyposażone są w kolce, które wyglądem przypominają haczyki. Cechą charakterystyczną dla gatunku są miękkie żuwaczki, w związku z czym główną bronią mrówek staje się wyjątkowo żrący kwas mrówkowy. Posiadają również niesamowity wzrok który symbolizują duże oczy znajdujące się z tyłu boków głowy. Mrówka jest w stanie obserwować obiekty znajdujące się 15 centymetrów od niej. Kolonie małe, liczące maksymalnie tysiąc osobników, formy płciowe pojawiają się wcześniej.

Wygląd

  • Królowa: Od 14 do 15 milimetrów; posiada potężny odwłok, srebrny bądź czarny, lśniąco złota.
  • Robotnice: Od 10 do 12 milimetrów; kolor matowy do czarnego, duże oczy z tyłu głowy, lśniąco złota.

Hodowla

Hodowla mrówek polecana jest dla osób posiadających pewne doświadczenie. Kolonia jest podatna na błędy początkującego. Wymagana jest dobra wentylacja zarówno gniazda jak i areny. Mrówka wilgociolubna. Preferowany poziom wilgotności waha się pomiędzy 80 a 90%. Na arenie należy umieścić poidełko, a gniazdo nawadniać. Co ciekawe gatunek ma zdolności do regulowania temperatury panującej w formikarium. Należy regularnie podawać pokarm białkowy w postaci martwych bezkręgowców oraz węglowodany, na przykład syrup cukrowy lub miód. Do ich codziennej diety można wprowadzić również świeże owoce. Zalecane jest, aby podawane owady były przekrojone, ponieważ tak jak było wspomniane to wcześniej, mrówki posiadają miękkie żuwaczki. Hibernacja w przypadku tego gatunku nie jest wymagana, zalecane dogrzewanie (maksymalnie 30 stopni celsjusza). Polyrhachis illaudata podobnie jak nasze Formice potrzebują dużych terenów łownych, wymagania jest więc duża arena. Zalecane jest użycie na niej naturalnych wypełniaczy, na przykład mchu, piasku, gliny czy substratu kokosowego. Wystrój może składać się z kijków, drewna, kory i kamieni). Mrówki te nie lubią światła i szukają wszelkich sposobów, aby zaciemnić swoje miejsce zamieszkania. Kształt komór nie jest ważny. Należy jednak zastanowić się dwa razy, zanim zakupimy formikarium. Gniazdo z dowolnym wypełnieniem, najlepiej poziome.