Roztocza

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Roztocza są to bardzo małe pajęczaki o zwartej budowie ciała. Posiadają złączony odwłok z głowotułowiem oraz silnie rozbudowany aparat gębowy przystosowany do gryzienia i ssania.

Są pasożytami, które potrafią umiejscowić się na ciele mrówek. Żyją krótko (domowe roztocza do kilku miesięcy) lecz rozmnażają się szybko.

Jeśli zauważysz na mrówkach dziwne narośla, lub jakieś małe owady, których wcześniej nie było, w pierwszym kroku, postaraj się odseparować zarażoną kolonię od pozostałych. Następnie obserwuj jaki wpływ mają na kolonię twoich mrówek i w którym miejscu się gromadzą. Najczęściej można je zobaczyć między szybą a korkiem oraz w miejscu podawania pokarmu. Duża wilgotność w formikarium i dostęp do pokarmu sprawia, że roztocza mają dobre warunki do rozwoju.



Skąd się biorą roztocza?

Roztocza przynoszone są wraz z ziemią i naturalnymi elementami dekoracyjnymi formikarium jak np. mech. Budując formikarium pamiętaj o wyprażeniu piasku który stosuje się jako podłoże do areny.

Ciekawostki
Roztocz dobroczynek gruszowiec (Typchlodromus pyri) jest stosowany w walce z przędziorkiem, który jest szkodnikiem sadów jabłoniowych i śliwowych [1].

Zobacz również

linki zewnętrzne