Walka z roztoczami: Różnice pomiędzy wersjami

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
Linia 7: Linia 7:
  
  
Sytuacja wygląda gorzej jeśli roztocza pojawiły się na mrówkach. Najczęściej sytuacja ta występuje na kolonii, która została odłowiona z lasu. Roztocza mogą także przywędrować razem z pokarmem. Metoda walki została dobrze opisana ([http://antmania.pl/faq/index.php/Paso%C5%BCyty tutaj]) przez Radiss'a.
+
Sytuacja wygląda gorzej jeśli roztocza pojawiły się na mrówkach. Najczęściej sytuacja ta występuje na kolonii, która została odłowiona z lasu. Roztocza mogą także przywędrować razem z pokarmem. Metoda walki za pomocą kwasu mrówkowego została opisana ([http://www.antmania.pl/node/21 tutaj]) przez Radiss'a.
  
 
Metody walki z roztoczami:
 
Metody walki z roztoczami:

Aktualna wersja na dzień 16:11, 14 kwi 2013

W formikarium mogą pojawić się roztocza i inne drobne owady.

Walka

Roztocza na odwłoku królowej Myrmica sp.

Aby pozbyć się z formikarium niechcianych gości, jeśli to jest możliwe, należy wyprowadzić z formikarium mrówki do zastępczego formikarium i oczyścić stare formikarium i wprowadzić mrówki ponownie. W początkowym okresie gdy rolę formikarium pełni probówka jest to zadanie łatwe. Jeśli mrówek w kolonii jest dużo i zamieszkują większe formikarium może to być zajęcie pracochłonne i długotrwałe. Co gorsza może się zdarzyć, że cała robota pójdzie na marne bo roztocza pojawią się również w nowym (lub zastępczym) formikarium. Zanim zatem przystąpisz do przeprowadzki musisz zbadać jakiego rodzaju są niechciani goście. To w jaki sposób reagują "goście" na zmianę wilgotności (obniżenie) oraz na opary kwasu mrówkowego może zadecydować o wyborze metody ich likwidacji.


Sytuacja wygląda gorzej jeśli roztocza pojawiły się na mrówkach. Najczęściej sytuacja ta występuje na kolonii, która została odłowiona z lasu. Roztocza mogą także przywędrować razem z pokarmem. Metoda walki za pomocą kwasu mrówkowego została opisana (tutaj) przez Radiss'a.

Metody walki z roztoczami:

  • opary kwasu mrówkowego
  • przeprowadzki między formikariami
  • obniżenie wilgotności w formikarium i przeprowadzka do tymczasowego gniazda ustawionego na arenie
  • pyłek pszczeli
  • umieszczenie kawałka żywicy do formikarium - w taki sposób radzi sobie Formica rufa w naturze