Wybór gatunku mrówek: Różnice pomiędzy wersjami

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
(UWAGA! Zastąpienie treści hasła bardzo krótkim tekstem: „kategoria:delete”)
 
Linia 1: Linia 1:
Zanim przejrzysz listę gatunków mrówek polecanych na początek musisz wiedzieć, że hodowlę mrówek można zacząć samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w parę probówek i patrzeć pod nogi w odpowiednim czasie (ten czas to [[rójka]]). Gdy zauważysz królową wystarczy, że delikatnie umieścisz ją w przygotowanej probówce (taka probówka nazywa się [[pierwszy krok]]). Od tej chwili masz miesiąc na sprawdzenie jaki to gatunek mrówki (jeśli to liczna rójka "chodnikowa", to prawdopodobnie masz [[Lasius niger]]) oraz zastanowić się nad [[budowa formikarium|budową formikarium]].
+
[[kategoria:delete]]
 
 
Innym sposobem, którego nie polecamy, jest pochwycenie kolonii mrówek z natury. Nie polecamy tego, gdyż idąc na łatwiznę, pozbawiasz się przyjemności obserwowania rozwoju kolonii od podstaw, czyli od samodzielnego złożenia przez królową jajek i wychowania pierwszego pokolenia. Skoro nie polecamy to dlaczego podajemy tutaj ten sposób? Ano dlatego, że możesz dać się złapać na ofertę sprzedaży mrówek, która polega jedynie na zdobyciu mrówek z natury. Najczęściej tym sposobem sprzedawane są wścieklice.
 
 
 
Jeśli:
 
* ominęła cię rójka, bo za późno dowiedział(a/e)ś się o możliwości hodowli mrówek,
 
* nie wiesz jak wygląda królowa i po prostu chcesz kupić
 
* boisz się, że królowa którą złapiesz, nie należy do tych zakładających kolonię w sposób klasztorny,
 
zdecyduj się na poszukiwanie osoby, która da lub sprzeda ci mrówki. Najprostszym sposobem na "kontakt z fachowcem" jest zerknięcie do [[Antscity|mapy hodowców]] i skontaktowanie się z kimś kto hoduje mrówki i mieszka w twojej okolicy.
 
 
 
Jeśli nie masz możliwości "kontaktu z fachowcem" spytaj się jeszcze na forum o mrówkach. Może ktoś jednak w twojej okolicy hoduje mrówki albo ktoś z hodowców przejeżdża czasem przez twoją miejscowość.
 
 
 
Jeśli i to nie pomoże pozostaje zdobycie królowych pocztą. Często w okresie rójkowym i później niektórzy hodowcy przekazują początkującym prawie za darmo (koszt transportu i probówki) nadmiarowe królowe. Na forach pojawiają się też oferty polegające na tym, że wysyłasz oznaczkowaną kopertę i probówkę a dostajesz z powrotem kolonię mrówek. Czytaj fora i śmiało pytaj, a na pewno ktoś Ci pomoże.
 
 
 
A teraz lista gatunków mrówek polecanych na początek:
 
 
 
;[[Lasius niger]]: Najłatwiejsza do złapania mrówka dająca sobie radę w trudnych domowych warunkach (np. gdy hodowca próbuje zaczynać od formikarium w pudełku po tiktaku lub pudełku po wacikach za 3zł).
 
;[[Tetramorium caespitum]]: Śliczne maleństwa, po miesiącu pierwsze mrówki i szybko powiększająca się kolonia. Nieco "topliwe" w pożywieniu mrówki stąd trzeba dawać maleńkie porcje (milimetrowe kropelki na początek).
 
;[[Formica fusca]]: Smoliście czarna królowa i znacznie większe, niż w przypadku Lasius niger, pierwsze robotnice. Mrówka dla tych, którzy chcą zaczynać od większych mrówek.
 
;[[Formica cinerea]]: Podobniej jak wyżej ale mrówki bardziej ciekawe świata.
 
;[[Lasius flavus]]: Małe żółte mrówki, które w początkowym okresie rzadko wychodzą z gniazda.
 
;[[Myrmica scabrinodis]]: Czerwona mrówka doskonale sobie dająca radę (gdy kolonia osiągnie większą liczebność) z większymi od siebie owadami.
 
 
 
W kolejnym roku, gdy zapoznasz się ze swoimi pierwszymi mrówkami, będziesz mógł zdecydować się na to jakie mrówki będą następne.
 
 
 
Na koniec tego artykułu ważna uwaga:
 
 
 
Zanim pomyślisz o hodowaniu, obcych w naszej [[myrmekofauna|myrmekofaunie]], gatunków mrówek, zapoznaj się z naszymi rodzimymi mrówkami. Nigdy, ale to nigdy nie próbuj hodować rudych mrówek leśnych ani też [[gatunki pod ochroną|gatunków chronionych]]!
 
 
 
[[Kategoria:Zakupy]]
 
[[Kategoria:Przewodnik]]
 
[[Kategoria:Nowe]]
 

Aktualna wersja na dzień 14:56, 12 kwi 2013