Zmiany

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj


kwiecień 2013

To, że antstat.pl było i się szybko skończyło to wiadomo. Trzeba to jednak w tym miejscu odnotować. Formicopedia za to ma się cały czas dobrze. Między innymi został uporządkowany spis mrówek występujących w naszym kraju. Proszę zobaczyć jak prosto i elegancko prezentują się Polskie gatunki mrówek.

Dla bardziej zaawansowanych w hodowli i poznawaniu mrówek polecamy zapoznanie się z miejscem o nazwie Linki do artykułów o mrówkach z różnych stron świata. Dzięki tej liście jest co odkrywać przez sięganie do informacji prezentowanych przez znawców mrówek z całego świata.

sierpień 2013

dział CNC zawierający notatki techniczne przeniesiony na inną stronę aby nie zaśmiecać mrówczego świata. Zostawiłem tylko parę wspomnień. :)

marzec 2012

RepRap

listopad 2011

W AntStats działa 8 autorów: http://antstats.pl/autorzy.php

sierpień 2011

Świetna strona o mrówkach: http://navajonature.org/ants/navajo-ants.html Prosta, czytelna, treściwa - tutaj przykład: http://navajonature.org/ants/myrmicinae/aphaenogaster-huachucana.html - hymmm, taka będzie ANTSTATS. :-)

lipiec 2011

Budowania jeszcze większej, wygodniejszej i obszerniejszej bazy wiedzy o mrówkach podjęła się bardzo aktywna ekipa hodowców mrówek. Efektem ich działań jest strona na której umieszczane są publikacje autorów i tworzone dzienniki hodowlane. Rozwój strony można śledzić pod adresem ANTSTATS.pl. Polecamy!

maj 2011

Zaczyna się ruch w wymianie handlowej. Zimowy głód na mrówki podsyca śliczna wiosna z przelotną czkawką zimy. Być może z powodu tej czkawki pojawiają się na allegro oferty mrówek, których nie hodujemy tylko chronimy.

Rude mrówki leśne są leśne i handlowanie nimi jest obleśne.

Pamiętaj! Tych mrówek nie sprzedajemy ani nie kupujemy, tylko zgłaszamy naruszanie zasad handlu!


luty, marzec, kwiecień plecień 2011

O mrówkach wiemy wszystko. :-)


styczeń 2011

Dorzucam do strony informacje o CNC (maszyny CNC i detale do nich) i amatorskiej budowie maszyn sterowanych za pomocą komputera. Jak się przekonam do zabawy w RepRap może będzie też i o tym. :-)

Cennym źródłem informacji na temat CNC jest forum cnc.info.pl

Kolega pitsa.gif

grudzień 2010

Baza o mrówkach osiągnęła stan niezmienności w dłuższym czasie. To się nazywa ekstaza informacyjna. ;-) Można było się tego spodziewać gdy projekt startował. Zebrało mi się tutaj sporo informacji na temat hodowli mrówek. Okazuje się jednak, że dla większości najwygodniejsze jest zwykłe forum niż wspólny notatnik. Zatem projekt pod tytułem Baza Mrówczej Wiedzy, z końcem roku 2010, uznaję za zakończony. Jeśli jednak ma ktoś jakieś cenne materiały o mrówkach warte umieszczenie w BMW to nadal można pisać.

listopad 2010

Ciekawe logo zyskał mrówkoyad.pl - polska mrówcza marka :-)

Antmania pl.jpg


czerwiec 2010

Największą nowością tego miesiąca jest wznowienie działalności sklepu Curtus.pl. :-) Ponownie działa strona http://curtus.pl oraz http://formicarium.pl w niezmienionym wyglądzie. W sklepie http://curtus.pl dostępne są nowe formikaria natomiast na forum http://formicarium.pl/forum prezentowane są szczegółowe opisy dla nowych hodowców mrówek. Na allegro dostępne są formikaria "Mrowisko, formicarium - Twoje małe żywe miasto;]". Ofertę szklanych domków dla mrówek można śledzić na bieżąco na stronie sprzedawcy Curtus_bis, pod tym adresem: http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=3151140 http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=3151140

Na Youtube ( http://www.youtube.com/user/CurtusBis ) dostępne są filmy prezentujące obsługę typowego formikarium marki Curtus: początki czyli pierwsze kroki, karmienie, sprzątanie, nawadnianie.


maj 2010

Pada i pada.. a jak przestanie to będzie mrówek łapanie. :-) Fajnie złapać takie bycze wielkie mrówy, na przykład Camponotus ligniperdus - zobacz najnowsze zdjęcia i przykładowe formikarium dla tej mrówki.

Nowości:

kwiecień 2010

Tym razem nie o zmianach u nas ale o zmianach w świecie hodowców.

Na prima aprilis Curtus zrobił wszystkim niezłą niespodziankę - pojawiły się na Youtube jego trzy film. Musisz je zobaczyć: Curtus filmy. Wycelował wspaniale przed rozpoczęciem sezonu na rójkowe królowe do pierwszych kolonii dla nowych hodowców mrówek.

Na głównej stronie antmania.pl jesteśmy wpisani jako przyjaciele - to już wiecie? :-) Myślę, że byłoby miło odwdzięczyć się jakimś ładnym artykułem na główną stronę. Tylko kto wykona tą mrówczą robotę? Dobry przykład daje Curtus na swojej stronie. U niego sporo zmian - nie tylko filmy ale kilka ciekawych artykułów o konstrukcji kompaktu, zabezpieczeniu wazeliną i .... oj, nie nie napiszę wszystkiego - musisz sobie poszukać i poczytać. Warto!

A na allegro stale dostępne są formikaria. Czyje? Dwóch wielkich i znanych sprzedawców: Curtus i Radiss. Wiadomo! W tych sprawach są mistrzami nie do pokonania.

Ach i jeszcze jedno! Giełd terrarystycznych przybyło. Poznań, Warszawa, Kraków. 25 kwietnia we Wrocławiu będzie można było spotkać Radissa (podobno super promocje!). Wcześniej w Katowicach prezentował się Curtus (bardzo duuużo formikariów z mrówkami).

Wszystko to wróży dobry rok dla mrówczarstwa w Polsce. :-)

marzec 2010

Słoneczko już przygrzało i kto miał szczęście ten mógł zobaczyć rude mrówki leśne witające słabe jeszcze ciepełko słoneczne. Również duże formice miejskie (np. cinerea) rozglądają się za okazją do zdobycia świeżego pokarmu dla całej kolonii.

Wiosna zachęca do budowy nowych gniazd dla naszych mrówek. Wiele ciekawych pomysłów można odkryć oglądając filmy użytkownika AntsCanada. Polecamy również obejrzenie tej strony: http://www.mikeybustos.ca/antscanada.asp


luty 2010

Tak zimno, że warto pomarzyć o lasach tropikalnych i takich roślinach jak Hydnophytum formicarium, w której żyją mrówki. Ciekawe czy naszym Polskim mrówkom spodobałoby się takie mieszkano. Może hurtnica wstydliwa, a może żółciutki Lasius flavus polubiłby tą roślinkę? Kto będzie pierwszy?

Musisz koniecznie zobaczyć ten film: http://petitepets.info/ants-ant-farm/crazy-ant-farm-formigario/ - jest to filmowa opowieść o pierwszych miesiącach rozwoju kolonii Atta.

Strasznie mało newsów ze świata mrówek ostatnio. Ale nie jest tak źle. Mamy nowy dział demotywatory a w nim dwa suchary: Curtus wrócił i Mrówka Mania przebudzenie 2010.

W sumie to można już wyciągać mrówki z lodówek. Na zewnątrz zima, a w domach ciepło, które można wykorzystać do utrzymania temperatury zapewniającej dobre warunki do szybkiego rozwoju kolonii.

Ciekawostka: formice trzymają mrówki nie w komorach ale na powierzchni

styczeń 2010

Zimujemy nasze mrówki.

* Łap królowe! i dziel się nimi na forumowej giełdzie!
Wybierz Spis treści Formicopedii lub wylosuj stronę do przeczytania

grudzień 2009

listopad 2009


październik 2009


wrzesień 2009

sierpień 2009

lipiec 2009

Zmieniły nam się nieco Terminy rojek - klimat się ociepla czy też hodowców mrówek przybywa? :-) Na razie to drugie, chociaż codzienne deszcze conieco pomieszały szyki łowcom rójkowych królowych. [Faq] powiększyło się nieco i przybyło nowych artykułów, a część się powiększyła:

Wielkie dzięki Sodek! :-)

Wielką nowością okazała się akcja ReYca który zabrał się ostro za budowę formikariów dla hodowców mrówek i zapowiedział swoją obecność na giełdzie terrarystycznej aby hodowcy mrówek nie gubili się w tłumie innych terrarystów. Mamy zatem nową wschodzącą, ale i dojrzałą w hodowli mrówek, gwiazdę. Niech nam świeci długo!

Pojawiło się nowe oznaczenie cytatów ważnych informacji z forum. Koniecznie zobacz w artykule Formica cunicularia jaką wiedzą podzielił się z nami Wielki Mistrz BartTP. Schemat cytowań będzie taki: (Mistrz>) cytat (<Mistrz).

No i milutki news, jeśli ktoś jeszcze tego nie zauważył - zacieśniają się więzi przyjaźni formicopedyjsko-antmańskie, czego dowodem są słowa o przyjaźni na głównych stronach obu hodowlano-mrówczych miejsc. przyjaciele Jesteśmy jedną wielką rodziną mrówczarską. :-)

czerwiec 2009

Tego się nikt nie spodziewał: Świstaki lubią Mrówki w Poziomkach!

Lubisz eksperymentować? Eksperymentuj z pomocą żaróweczek i chłodnicy gipsowej. Do miejscowego podgrzewania formikarium można zastosować małe żaróweczki z chińskich zabawek. Zobacz: Formicarium 7 probowek. Spróbuj tak dostosować podgrzewanie ułatwiło mrówkom "wychowywanie" potomstwa.

maj 2009

Ewolucja przyspiesza - jaszczurki dostosowują się do zagrażających im mrówek ogniowych

Uzupełnione zostały też najczęściej zadawane pytania o "Mam mrówki w probówce. Co zrobić żeby przeniosły się do gniazda które naszykowałem?", "Moje mrówki nic nie robią! Czy coś im dolega?".

kwiecień 2009

styczeń 2009

grudzień 2008

listopad 2008

październik 2008

wrzesień 2008

wakacje 2008

Ekipa formicopedii poleca:
Wybierz Spis treści Formicopedii lub wylosuj stronę do przeczytania

czerwiec 2008

W tym miesiącu polecamy:


maj 2008


kwiecień 2008


marzec 2008


luty 2008

  • W planach była niewielka zmiana szaty graficznej.. :-)


styczeń 2008


grudzień 2007

Gdzie kupić mrówki?
Czy warto kupować mrówki przez aukcje internetowe? Na to pytanie kupujący musi odpowiedzieć sobie sam.
Z mojej strony chciałbym polecić dwóch sprawdzonych sprzedawców...
Blog Lasius sp. (patyczak1000)‎
W młodej kolonii przybywa mrówek.
Katalog mrówek
Powiększa się o opisy kilkunastu nowych gatunków.
Pierwsze formikarium
Artykuł o konstruowaniu formikarium przez początkujących młodych hodowców mrówek.
Publikacje naukowe
Myrmecological News - http://www.oegef.at/MN.html - polecam eksplorację naukowych informacji o mrówkach.
Roboty
Poznaj świat maszyn kroczących w wirtualnej przestrzeni.
Wilgotność
Artykuł o wilgotności został wzbogacony o eksperymentu ułatwiające zrozumienie pojęcie "Gradient wilgotności".
Nowe opisy mrówek i uzupełnienia
Pheidole pallidula, Ectatomma brunneum, Linepithema humile...


obserwowanie zmian

Jeśli chcesz obserwować zmiany wybranych artykułów, zaloguj się i zaznacz twoje ulubione artykuły klikając w menu użytkownika na Obserwuj. Zmiany zobaczysz na specjalnej stronie Obserwowane. Polecam również używanie "Zmiany w dolinkowanych".