Franciszek Janet

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Charles Janet (1849-1932) francuski przyrodnik, który pod koniec XIX w. napisał pracę na temat anatomii i histologii mrówek. Jego prace bardzo dużo wniosły do współczesnej myrmekologii. W roku 2007 Johan Billen wraz z Edwardem Wilsonem opublikowali artykuł Social insect histology from the nineteenth century: The magnificent pioneer sections of Charles Janet [1] upamiętniajacy jego dokonania.

Charles Janet urodził się w Paryżu 28 czerwca 1849r. Od lat dziecięcych interesował się owadami a w szczególności mrówkami i osami. Na początku pracował w przemyśle jako inżynier w północnej Francji. W 1895 zmienił pracę na taką która dawała mu więcej czasu na rozwijanie swoich zainteresowań. W tym samym roku, z inżynierską precyzją, opisał wymianę płynnego pokarmu dorosłych owadów z larwami i to dużo wcześniej zanim pojawiło się pojęcie trofalaksji (opisane dopiero w 1918 Wheeler'a).

Jego obserwacje oraz konstrukcje sztucznych gniazd z mrówkami przyniosły mu sławę. (Janet, Appareils pour l’Observation des Fourmis et des Animaux myrmicophiles, 1897) Opisał zjawiska poasożytnictwa społecznego: pasożytów i komensali mrówek. W 1900 roku uzyskał tytuł "doktor nauki" na uniwersytecie w Paryżu. W ciągu 19 lat opublikował 64 prace naukowe.

Wiele jego obiektów obserwacji - próbki z przekrojami - istnieje do dziś.

Więcej o dokonaniach tego przyrodnika przeczytasz tutaj: http://bio.kuleuven.be/ento/pdfs/billen_wilson_2007_asd_janet.pdf.

literatura