Roboty

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mrówki jako istoty społeczne są obiektem zainteresowania wielu osób. Naukowcy próbują zrozumieć reguły jakie decydują o zachowaniu poszczególnych osobników jak i całego stada. Prubują również budować roboty działające zespołowo tak jak mrówki i wykonujące skomplikowane zadania.


Maszyny chodzące

Jeśli chciałbyś zbudować własną mrówkę i przetestować na niej różne sposoby chodzenia to zajrzyj na poniższe strony:

animatedrace.gif daintywalker.png

Na stronie sodaplay.com dostępny jest specjalny kreatora (napisany w javie) w którym można zbudować wiele stworzeń chodzących i poznać sposoby sterowania odnóżami.

Projekt wywodzi się z programu XSpringies (http://www.sevenravens.com/winspringies/) napisanego kilkanaście lat temu przez Douglas'a De Carlo. Program ten działa również w windowsie. WinSpringies to maleńki jak na obecne czasy program (wielkość około 0,2MB). Z pozoru prosta zasada działania - obiekty buduje się z odcinków posiadających właściwości sprężyn i punktów masowych - pozwala na zbudowanie np. roweru i zaobserwowania w jaki sposób działają na niego podczas ruchu różnego rodzaju obciążenia. (Jeśli ktoś z was będzie chciał pobawić się tym programem to po wczytaniu każdego przykładu, przed kliknięciem na "Go", zmieńcie parametr czasu z 0,0250 na 0,0001).

Pojazdy latające

http://www.dziennik.pl/nauka/hitech/article103429/Latajace_wampiry_wyssa_Ci_prad_z_gniazdka.html 
Opracowano UAV (bezzałogowe pojazdy latające) w technologii PLUS - Power Line Urban Sentry. Technologia ta polega na pobieraniu energii niezbędnej do lotu bezpośrednio z linii energetycznych.