Formicidae: Różnice pomiędzy wersjami

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
m (1 wersja)
Linia 27: Linia 27:
 
}}
 
}}
  
'''Formicidae''' - miejsce w [[systematyka|systematyce]] organizmów żywych w którym znajduje się [[mrówki]].
+
'''Formicidae''' - rodzina owadów z rzędu [[Błonkówki|błonkówek]]. Należą do organizmów [[eusocjalność|eusocjalnych]]. Występują w niemal wszystkich szerokościach geograficznych,a liczbę ich szacuje się na ok 14.000. Obecnie mrówki sklasyfikowane są w 21 podroddzin i 283 rodzajów. W Polsce występują 103 gatunki zgrupowane w 25 rodzajów i 4 podrodziny. Sześć gatunków przynależy do zawleczonych przez człowieka i żyje wewnątrz budynków (sporadycznie na zewnątrz, jednak nie przetrwają one zimy).  
  
 +
Społeczeństwa tych owadów tworzone są w oparciu o 3 główne kasty: [[królowa|królowe]], [[robotnica|robotnice]] i [[samiec|samce]]. Podczas gdy pierwsze dwie formują bazę kolonii, samce pojawiają się tylko w rozwiniętych koloniach i żyją krótko, pełniąc jedynie funkcję reproduktywną.
 +
 +
Gałąź nauki zajmująca się badaniem tych interesujących zwierząt w ramach entomologii nazywana jest [[myrmekologia|myrmekologią]], a badacze nazywani są [[myrmekolog|myrmekologami]]. Jej korzenie sięgają XVII- XVIII wieku, a fundamenty pod jej rozwój położył encyklopedysta R. A. Reaumur ("Histoire naturelle des fourmis"). [http://formicopedia.org/mrowki/Kategoria:Hodowla Hodowla] mrówek w Polsce rozkwitła w ciągu ostatnich kilku lat.
 +
 +
==Do modyfikacji==
 
Rodzinę Formicidae dzielimy na podrodziny:
 
Rodzinę Formicidae dzielimy na podrodziny:
 
* [[Amblyoponinae]]
 
* [[Amblyoponinae]]

Wersja z 18:29, 11 kwi 2013

Mrówkowate


Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Nazwa systematyczna
Formicidae

Formicidae - rodzina owadów z rzędu błonkówek. Należą do organizmów eusocjalnych. Występują w niemal wszystkich szerokościach geograficznych,a liczbę ich szacuje się na ok 14.000. Obecnie mrówki sklasyfikowane są w 21 podroddzin i 283 rodzajów. W Polsce występują 103 gatunki zgrupowane w 25 rodzajów i 4 podrodziny. Sześć gatunków przynależy do zawleczonych przez człowieka i żyje wewnątrz budynków (sporadycznie na zewnątrz, jednak nie przetrwają one zimy).

Społeczeństwa tych owadów tworzone są w oparciu o 3 główne kasty: królowe, robotnice i samce. Podczas gdy pierwsze dwie formują bazę kolonii, samce pojawiają się tylko w rozwiniętych koloniach i żyją krótko, pełniąc jedynie funkcję reproduktywną.

Gałąź nauki zajmująca się badaniem tych interesujących zwierząt w ramach entomologii nazywana jest myrmekologią, a badacze nazywani są myrmekologami. Jej korzenie sięgają XVII- XVIII wieku, a fundamenty pod jej rozwój położył encyklopedysta R. A. Reaumur ("Histoire naturelle des fourmis"). Hodowla mrówek w Polsce rozkwitła w ciągu ostatnich kilku lat.

Do modyfikacji

Rodzinę Formicidae dzielimy na podrodziny:

linki zewnętrzne