Leptothorax acervorum

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Smuklica zwyczajna
Leptothorax acervorum robotnica MAck.jpg
Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Myrmicinae
Plemię Formicoxenini
Nazwa systematyczna
Leptothorax acervorum
(Fabricius, 1793)


Leptothorax acervorum to pospolita w Polsce mrówka. Występuje w lasach, gdzie gniazda znajdują się w próchniejących pniakach, pod korą, z rzadka pod kamieniami, mchem czy na torfowiskach. Najczęstszym środowiskiem są bory sosnowe. Nierzadko występuje w obrębie gniazd mrówek z rodzaju Formica. Gatunek nieagresywny, poluje na drobne owady.

Kolonie złożone z robotnic w liczbie od 80 do 200 i królowych w liczbie od 1 do 10. W środkowoeuropejskich populacjach górskich możliwe kolonie dużo bardziej liczne. Kolonie poliginiczne powstają drogą włączania młodych królowych lub kolonii monoginicznych, przy czym w koloniach monoginicznych liczba potomstwa jest dużo wyższa. Gody odbywają się w locie lub w pobliżu gniazda. Kolonie zakładane półklasztornie.

Ciekawostki

Cechą szczególną tej mrówki jest wychodzenie robotnic z gniazda na żer w parach (bieg tandemowy). Kolejną cechą jest niezwykła odporność na mrozy - daleko za kołem polarnym kolonie mogą funkcjonować, gdy temperatura otoczenia wynosi -25 stopni Celsjusza, a temp. ciał mrówek jest zbliżona do temperatury otoczenia. Mrówka ta występuje także na syberyjskim biegunie zimna (ok. -40 *C). W rejonie delty Leny na wysokości 73* N wyznacza północny zasięg występowania mrówek. Na jesień kolonie mogą się łączyć w duże poliginiczne roje i zbijać w zimowe gniazda.

Wygląd:

Robotnica mierzy od około 4 mm do 4,5 mm, brunatnożółta lub rudawa. Posiada ciemniejsze miejsca takie jak buławka czułków, głowa czy wierzch odwłoka. Królowa podobnych rozmiarów tyle, że ciemniejsza. Czułki 11-członowe.

Loty godowe

w lipcu i sierpniu


Linki zewnętrzne