Pheidole megacephala

Z Formicopedia
Wersja z dnia 05:39, 29 lis 2016 autorstwa Gn (dyskusja | edycje) (Opis Gatunku)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pheidole megacephala
Pheidole megacephala.jpeg
Zdjęcie umieszczone za zgodą autora: autorem zdjęcia jest Alex Wild, www.myrmecos.net.
Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Myrmicinae
Plemię Pheidolini
Rodzaj Pheidole
Gatunek megacephala
Nazwa systematyczna
Pheidole megacephala
(Fabricius, 1793)
Robotnica Major.

Pheidole megacephala (potocznie z ang. African big-headed ant, coastal brown ant, lion ant). Jest gatunkiem niezwykle agresywnej i inwazyjnej mrówki, która ze względu na preferencje klimatyczne rozprzestrzeniła się przede wszystkim w strefie tropikalnej i subtropikalnej całego świata. Przyjmuje się, że jej rodzimym kontynentem jest Afryka (ew. Madagaskar) i to stamtąd rozpoczęła się jej ekspansja na pozostałe lądy.

Silnie poliginiczna i polikaliczna, tworzy tzw. superkolonie - sieci gniazd zajmujące olbrzymie połacie terenu (dziesiątki hektarów, a nawet całe wyspy). Taka forma gniazdowania umożliwia współpracę i skuteczne działania na rzecz obrony, reprodukcji, ekspansji terytorialnej oraz zdobywania pokarmu. W wielu zainfekowanych rejonach, ze względu na małe zróżnicowanie genetyczne, mrówki tworzą jedną wielką strukturę unikolonialną. 'Przykładem może być Meksyk, czy Australia, w której kolonie oddalone nawet o 3000 km nie wykazują względem siebie agresji.' Inaczej ma się sprawa w Afryce, gdzie populacja tego gatunku wprawdzie składa się z wielu superkolonii, ale konkurencyjnych.

Pheidole megacephala za nic ma więc homeostazę ekosystemów i przyczynia się do wypierania większości rodzimych gatunków mrówek (w sprzyjających warunkach również innych inwazyjnych) z terenów, na których się pojawi. Zagrożona jest tak samo cała fauna bezkręgowców i drobnych kręgowców, jak i również wiele gatunków owadożernych ptaków, które nie są w stanie konkurować o pokarm. Same pisklęta także są zjadane, co może prowadzić do przetrzebienia populacji chronionych. Na przykład w australijskim Howard Springs Nature Park Pheidole megacephala wyeliminowały 40 rodzimych gatunków mrówek, a różnorodność bezkręgowców na obszarach zajętych zredukowała się o 45-85% (Hoffman et al., 1999).

Inwazja przebiega niekiedy bardzo szybko. Na terenach Kenii, w Laikipii, mrówki zagarniają 175-240 metrów na rok, będąc przy tym utrapieniem drzew akacjowych, gdyż przepędzają symbiotyczne gatunki mrówek broniące tych roślin przed szkodnikami. Badania dynamiki rozprzestrzeniania się P. megacephala w półnaturalnych lasach deszczowych Północnej Austarlii pokazały, że w ciągu 9 lat (1996-2005) mrówki podwoiły zajmowany obszar, a ich biomasa w miejscach zajętych przewyższała 18-krotnie biomasę rodzimych gatunków mrówek stref niezainfekowanych. Dodatkowo gatunek ten przynosi szkody w gospodarstwach rolnych, np. poprzez ochronę spadziodajnych pluskwiaków, czy zbieranie nasion na ogromną skalę. Znane są również z gryzienia kabli telefonicznych, przewodów elektrycznych, uszkadzania systemów nawadniania lub sprzętów domowych. W związku z powyższym, mrówka została umieszczona na liście „100 najbardziej destrukcyjnych inwazyjnych gatunków świata”.

Opis Gatunku

Królowa

Wielkość ok 6.5-7.5 mm, krwistoczerwony tułów, głowa oraz stylik, odwłok ciemniejszy, odnóża oraz czułki jaśniejsze. Ogólnie ciemniejsza w stosunku do robotnic.

Samiec

Wielkość ok 5 mm.
Jasnożółty, z wyjątkiem dużych czarnych oczu.

Robotnice'

Robotnice charakteryzuje wyraźny dymorfizm kastowy. Ubarwienie - od żółtego, przez czerwono-brązowy, po niemal czarny - zmienia się w zależności od rejonu występowania.

Podkasta minor

Wielkość: ~2 mm, waga średnio 0.35 mg. Drobne robotnice zajmujące się wszelkimi pracami w gnieździe (opieka nad królową i potomstwem, prace budowlane) i poza nim (eksploracja, zdobywanie pokarmu, walka).

Robotnice major - żołnierze

Wielkość od 3-4 mm, waga średnio 1.65 mg. Masywne robotnice z nieproporcjonalnie dużą "sercowatą" głową, od której wzięła się ich potoczna nazwa „mrówki wielkogłowe”. Przedstawicielki tej podkasty robotnic zajmują się przede wszystkim walką i obroną kolonii (gniazda, źródeł pokarmu, szlaków transportowych, terytorium). Pomagają również przy porcjowaniu zdobyczy oraz w innych pracach, gdzie przydatne są ich silne żuwaczki. Część z nich pełni rolę magazynów pokarmu, wykorzystując większe niż u robotnic minor odwłoki.

Występowanie

Bez%20nazwy-1.jpg


Pochodzi z http://antcat.s3.amazonaws.com/5732/wetterer_2012_myrmecol_news-worldwide-spread-of-pheidole-megacephala.pdf?AWSAccessKeyId=AKIAJJR3DGROFMVL2FBQ&Expires=1373115793&Signature=Ip0kAXMvJHJ9XiSzvuZErOBwoSg%3D

Pożywienie

Nasiona rośliny, owady, inne mrówki.

Linki zewnętrzne