Stenamma debile

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Otrupka Westwooda


Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Myrmicinae
Plemię Stenammini
Nazwa systematyczna
Stenamma debile
(Förster, 1850)

Stenamma debile jest powolną mrówką występująca w zacienionych lasach, szczególnie liściastych z grubszą warstwą ściółki. Jest mezohigrofilem i mezotermofilem Buduje gniazda w ściółce leśnej, która stanowi również jej miejsce żerowania. Prowadzi padlinożerny tryb życia, możliwe że żywi się również małymi owadami. Aktywne w pochmurne dni lub wczesnymi ciepłymi rankami. Kolonie głównie monoginiczne liczą do 150 robotnic. Gniazda buduje w glebie pod ściółką, między korzeniami lub pod zagrzebanymi kamieniami. Nie agresywne w stosunku do innych mrówek. Występuje w całej Polsce.


Robotnice odmierzą od 3,5 do 4mm długości. Ciało jasnobrunatne smukłe pokryte włoskami. Na tułowiu i głowie widoczna mikrorzeźba. Głowa owalna bez wyraźnie zarysowanych krawędzi. Na pozatułowiu niewielkie kolce; wyraźne wgłębienie metanotalne. Żuwaczki trójkątne zakończone ząbkami w liczbie od 6 do 9. Czułki 12 segmentowe zakończone buławką z 4-5 większych segmentów. Oczy bardzo małe, z kilkunastu fasetek. Przyoczek brak. Posiada proste żądło.

Królowa wielkości od 4,5 do 5,5 mm. Barwa ciemniejsza od robotnic, ciemnobrunatna. Oczy większe, przyoczka występują. Żuwaczki trójkątne, 8 do 9 zębów. Tułów węższy od głowy, przy propodeum z niewielkimi ząbkami lub kolcami.

Samce z jaśniejszymi żuwaczkami, nogami i czułkami. Barwy brunatnoczarnej. Na tarczy widoczne bruzdy Mayra.

Podwójny wydłużony stylik. Mocno wydłużona długa szypułka petiolusa z niskim węzełkiem to cecha, po której łatwo rozpoznać tą mrówkę (jeśli już komuś uda się tą mrówkę znaleźć). Postpetiolus nieco szerszy od petiolusa, z góry w przybliżeniu okrągły.

Do niedawna oznaczana jako Stenamma westwoodi. Występują niewielkie różnice u królowych. Najłatwiej rozpoznać po samcach po liczbie zębów na szczękach. Samiec Stenamma westwoodi posiada 5 zębów natomiast Stenamma debile tylko 3.

Loty godowe jesienią od początku września do końca października.

Linki zewnętrzne