Temnothorax nylanderi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 26: Linia 26:
  
 
==Wygląd==
 
==Wygląd==
===Królowa=== osiąga wielkość od 4,2 do 4,7 mm. Kolce propodeum (pozatułowia) krótsze niż połowa połowa odległości między nimi.
+
===Królowa===  
 +
osiąga wielkość od 4,2 do 4,7 mm. Kolce propodeum (pozatułowia) krótsze niż połowa połowa odległości między nimi.
 
===Samiec===
 
===Samiec===
 
brunatnoczarne z jaśniejszymi, żółtawymi odnóżami. Długość ok. 3mm.
 
brunatnoczarne z jaśniejszymi, żółtawymi odnóżami. Długość ok. 3mm.

Wersja z 20:57, 25 mar 2012

Wysmuklica Nylandera


Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Myrmicinae
Plemię Formicoxenini
Nazwa systematyczna
Temnothorax nylanderi
(Foerster, 1850)


Temnothorax nylanderi - żyje w koloniach do 200 robotnic. Wykazuje nieznaczny polimorfizm. Prawdopodobnie powiązana z suchymi i jasnymi lasami liściastymi, m.in. dąbrowami, i lasami mieszanymi. W naturze gniazdo mrówek można znaleźć w niewielkim kawałku drewna lub nawet żołędziu. Kolonie często się przeprowadzają, czasem mieszkając z inną tego samego gatunku (królowe mogą ze sobą konkurować). Niekiedy młode królowe usiłują przejąć rozwijające się już kolonie.

Wschodnia granica występowania tego gatunku przebiega wzdłuż granicy polsko-niemieckiej i pokrywa się z występowaniem Temnothorax crassispinus, od której różni się nieznacznie ukształtowaniem kolców pozatułowia. Ostatnio potwierdzono również występowanie na wybrzeżu Bałtyku (Wolin), Nizinie Wielkopolsko-kujawskiej (Dziewcza Góra k. Miasteczko Krajeńskie), Dolnym Śląsku (Wrocław-Zakrzów,-Świniary) oraz na Wyżynie Małopolskiej (Pińczów). Być może jest zatem gatunkiem pospolitszym, niż się wydaje.


Wygląd

Królowa

osiąga wielkość od 4,2 do 4,7 mm. Kolce propodeum (pozatułowia) krótsze niż połowa połowa odległości między nimi.

Samiec

brunatnoczarne z jaśniejszymi, żółtawymi odnóżami. Długość ok. 3mm.

Robotnice

Wielkość: 2,3-3,4 mm Kolor: żółte po jasny żółtobrązowy. Wierzchnia część głowy ciemniejsza niż reszta ciała. Tergity brązowe; nasada pierwszego tergitu z żółtą plamą.Sternity brązowe lub częściowo brązowe. Budowa: Kolce propodeum (pozatułowia) na ogół proste, krótsze i delikatniejszej budowy; nigdy nie szerokie przy nasadzie.

Hodowla

Do hodowli wystarczy niewielkie formikarium z próchniejącym drewnem w którym założy gniazdo. Można również prowadzić hodowlę w formikarium sterylnym z niewielkimi komorami o niezbyt wysokiej wilgotności.

Mrówki unikają kontaktów z innymi gatunkami i z tego względu możliwe jest hodowanie jej wraz z innymi gatunkami mrówek (). Zaniepokojone nieruchomieją.

Wymagana temperatura 20-25stC.

filmy link do filmu: EvnZ9cSlrGg video filmuj!


Linki zewnętrzne