Lasius flavus (Curtus)

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porozmawiaj z autorem na forum o mrówkach
Gatunek
Lasius (Cautolasius) flavus
Synonim
Podziemnica zwyczajna
Królowa
8mm, brązowa z żółtawym nalotem, w kształcie prawie identyczna z większą od niej królową L.niger. Monoginiczna (nie obserwowałem pleometrozji), zakłada kolonie w sposób klasztorny.
Robotnice
Żółta (czasami duże osobniki pomarańczowawe) z wyraźnym przyciemnieniem głowy. Najczęstszy gabaryt to 3-3,5mm, wyjątkowo 4mm (olbrzymie kolonie). Ślepa ale wrażliwa na światło. Porusza się "flegmatycznie".
Gniazdowanie
Zawsze pod powierzchnią gruntu. Ponad gniazdem usypuje stożkowaty kopczyk z wynoszonej ziemi o charakterystycznym obszerniejszym południowym stoku. Gniazda nie zawierają struktur kartonowych.
Pokarm
Spadź mszyc korzeniowych jak i hodowanych na liściach pobliskiej roślinności zielnej czerwców. Sporadycznie poluje na drobne bezkręgowce.
Chów
Zdecydowanie ziemne formicarium "R". Można się pokusić nawet o chów w doniczce, jednak obserwacja jest wtedy bardzo ograniczona. Karmą jest mieszanka żółtka, miodu, cukru i witamin, raz na jakiś czas wskazanym jest podanie małego, martwego owada.
Opis
Gatunek nie kolidujący z sąsiadami, pod warunkiem dobrego zaopatrzenia w karmę. Wykazuje zachowania terytorialne, jedynie w przypadku roślin z "własnymi" czerwcami. Roi się w pierwszej połowie sierpnia.