Akcesoria do budowy formikarium

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sitka do wentylacji areny

W forumikarium należy zadbać o odpowiedni "mikroklimat". W komorach gniazdowych powietrze powinno mieć wysoką wilgotność a na arenie powinno być w miarę "sucho". W małych szczelnie zamkniętych formikariach, brak wentylacji powoduje szybko wzrost wilgotności do takiego poziomu, że niewielkie różnice temperatur powodują skraplanie się wody na ściankach formikarium. Odpowiedni mikroklimat zapewnia tak zwany "gradient wilgoci". Pod tym pojęciem kryje się sposób nawilżania i wentylacji formikarium. Najdalsze komory gniazda są nawilżane i wilgoć z tamtych miejsc rozchodzi się po całym formikarium. Wentylacja areny zapewnia obniżenie wilgotności powietrza w komorach gniazdowych znajdujących się bliżej wyjścia z gniazda. Z wentylacją nie byłoby problemu gdyby nie trudności z zabezpieczeniem formikarium przed ucieczkami mrówek. Gdy talkohol nie pomaga a fluonu brak pozostaje sposób na sitko.

Sitko do wentylacji powinno mieć oczka siatki mniejsze niż 1mm. Tylko gdzie takie sitko znaleźć?

Gn sitka obiektyw.jpg

Na zdjęciu powyżej pokazane jest sitko plastikowe wycięte z obudowy filtra Maxtra Brita oraz wyciągnięte z wnętrza drobna siateczka, którą też można wykorzystać do zapewnienia odpowiedniej wentylacji w zamkniętej arenie.

Widoczny na zdjęciu obiektyw ze starego aparatu fotograficznego można wykorzystać do robienia zdjęć z większym zoomem niż na to pozwala aparat cyfrowym. Wystarczy doświetlić obiekt fotografowany i do obiektywu cyfrówki przyłożyć dodatkowy obiektyw.

Gn sitko zoom obiektywem.jpg Gn siateczka zoom obiektywem.jpg

Siatka metalowa/plastikowa

Nadaje się do tych samych celów co powyżej opisane sitka, sitka od kranów lub torebeczki po herbatach - do wentylacji. Siatki o bardzo drobnym oczku (poniżej 1 mm) powinny nadać się do tego celu idealnie. Przypuszczalnie mogłyby również posłużyć do tworzenia formikariów z żywą zielenią. W takim przypadku siatka przykryta warstewką ziemi chroniłaby przed wkopaniem się mrówek w arenę, jednocześnie umożliwiając roślinom wyrastanie, możliwość nawadniania oraz wietrzenie gleby. Drobno oczkowe siatki można dostać w sklepach modelarskich (na ogół w niedużych wycinkach), rzadziej w sklepach budowlanych (np. plastikowa siatka o oczku 1mm w Leroy Merlin - 2013).

Filc

Chciałbyś wytłumić szklane dno formikarium lub uchronić przed "stuknięciem"? Dobrym wyborem jest filc - materiał o wachlarzu kolorów, dostępny w różnych grubościach. Do estetycznych wykończeń lub np. wyciszania szklanej pokrywy dobrze się nadaje filc do soutache (gdzie funkcjonuje jako baza lub estetyczne wykończenie ozdób). Dostać go można w pasmanteriach lub w Empiku. Na pewno jest łatwiej dostępny niż korek.

Korek

Stosowany nie tylko jako wkład do gniazda. W cienkich arkuszach nadaje się także jako estetyczna okleina, co z powodzeniem stosuje w swoich produktach Curtus. Zastosowanie podobne do filcu. Jedyną różnicą jest dostępność samego korka.

Wężyk igelitowy

Często użytkowany przez akwarystów i równie często spotykany w różnych sklepach - w tym zoologicznych. Wężyk igelitowy w formikarystyce stosowany jest np. jako łącznik areny z gniazdem w przypadku rozdzielnego zestawu formikarium. Może być stosowany jako tunel wejściowy do gniazda, np. w odlewach gipsowych. Nadaje się również jako część systemu nawadniania lub do łączenia probówek z kroku pierwszego, gdy chcemy przeprowadzić naszych podopiecznych do nowego lokum lub też jako zwężenie wylotu probówki.

Kątownik

Przycięte odpowiednio kątowniki mogą posłużyć jako szyny do pokrywy formikarium lub też jako szyny dociskające gniazdo. Kątowniki dostać można w dwóch odmianach metalowej (np. aluminiowe) i plastikowe w sklepach z budowlanką (np. Bricomarche).

Zobacz również