Arena: Różnice pomiędzy wersjami

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
(wycofuję mój tekst)
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Grafika:Formikarium r curtus.jpg|thumb|400px|[[R formikarium|Formikarium typu R]] - http://www.curtus.pl ]]
 
[[Grafika:Formikarium r curtus.jpg|thumb|400px|[[R formikarium|Formikarium typu R]] - http://www.curtus.pl ]]
  
Arena jest to wybiegowa część [[formikarium]], którą hodowca mrówek może urządzić według swoich upodobań. [[część gniazdowa|Część gniazdową]] urządzają mrówki samodzielnie -w tejczęści hodowca przygotowuje jedynie początkowe korytarze i dba o utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Arena powinna być sucha aby [[mrówka|mrówki]] nie przeniosły się do niej z całym potomstwem i ukryły przed wzrokiem. Arena, jeśli jest otwarta (bez szczelnego przykrycia szybką), wymaga zabezpieczenia przed ucieczką mrówek. Do tego celu stosuje się pokrywanie brzegów formikarium [[fluon|fluonem]], [[talkohol|talkoholem]] oraz smarowanie wazeliną lub olejem maszynowym.
+
Arena jest to wybiegowa część [[formikarium]]. Jest to część [[formikarium]] którą hodowca mrówek może urządzić według swoich upodobań. [[część gniazdowa|Część gniazdową]] urządzają mrówki samodzielnie. W [[część gniazdowa|części gniazdowej]] hodowca przygotowuje jedynie początkowe korytarze i dba o utrzymanie w tej części odpowiedniej wilgotności. Arena powinna być sucha aby [[mrówka|mrówki]] nie przeniosły się do niej z całym potomstwem. Arena, jeśli jest jest otwarta (bez szczelnego przykrycia szybką), wymaga zabezpieczenia przed ucieczką mrówek. Do tego celu stosuje się pokrywanie brzegów formikarium [[fluon|fluonem]], [[talkohol|talkoholem]] oraz smarowanie wazeliną lub olejem maszynowym.
  
Na zdjęciu po prawej stronie [[formikarium]] składa się z dwóch części. Część pionowa to [[gniazdo]], w którym przez cały czas znajduje się [[królowa]] i potomstwo ([[jaja]],[[larwy]] i[[poczwarka|poczwarki]]). Część pozioma z cienką warstewką piasku to arena. Na arenie podaje się mrówkom [[pożywienie|pokarm]]. Często w kącie areny (niekiedy do pokarmu) mrówki wynoszą odpadki z gniazda.  
+
Na zdjęciu po prawej stronie [[formikarium]] składa się z dwóch części. Część pionowa to gniazdo w którym przez cały czas znajduje się królowa i potomstwo. Część pozioma z cienką warstewką piasku to arena. Na arenie podaje się mrówkom pokarm. Często w kącie areny (niekiedy do pokarmu) mrówki wynoszą odpadki z gniazda, które utrzymują w czystości.  
  
Przedstawione formikarium (typ R, gdyż kształt formikarium przypomina nieco literę R) zajmuje dużo miejsca, jednak konstrukcja dobrze naśladuje naturalne położenie gniazda mrówek. Do [[Część gniazdowa| części gniazdowej]] zamiast ziemi zastosowany został naturalny [[korek]], który ma bardzo dobre właściwości. [[Korek]] jest odporny na wilgoć (jeśli już ją wchłania, to długo utrzymuje) w warunkach jej wysokiego stężenia oraz jest miękki na tyle, że umożliwia mrówkom drążenie korytarzy.
+
Przedstawione formikarium (typ R gdyż w kształt formikarium przypomina nieco literę R) zajmuje dużo miejsca jednak konstrukcja dobrze naśladuje naturalne położenie gniazda mrówek. Arena to powierzchnia ziemi a [[część gniazdowa]] to korytarze zagłębione w ziemię, przy czym tutaj zamiast ziemi zastosowany został naturalny [[korek]], który ma bardzo dobre właściwości. Korek jest odporny na długotrwałe przebywanie w warunkach wysokiej wilgotności oraz jest miękki na tyle, że umożliwia mrówkom drążenie korytarzy.
  
 
[[Kategoria:Formikarium]]
 
[[Kategoria:Formikarium]]
 
[[kategoria:Słownik]]
 
[[kategoria:Słownik]]

Aktualna wersja na dzień 23:10, 25 sty 2018

Arena jest to wybiegowa część formikarium. Jest to część formikarium którą hodowca mrówek może urządzić według swoich upodobań. Część gniazdową urządzają mrówki samodzielnie. W części gniazdowej hodowca przygotowuje jedynie początkowe korytarze i dba o utrzymanie w tej części odpowiedniej wilgotności. Arena powinna być sucha aby mrówki nie przeniosły się do niej z całym potomstwem. Arena, jeśli jest jest otwarta (bez szczelnego przykrycia szybką), wymaga zabezpieczenia przed ucieczką mrówek. Do tego celu stosuje się pokrywanie brzegów formikarium fluonem, talkoholem oraz smarowanie wazeliną lub olejem maszynowym.

Na zdjęciu po prawej stronie formikarium składa się z dwóch części. Część pionowa to gniazdo w którym przez cały czas znajduje się królowa i potomstwo. Część pozioma z cienką warstewką piasku to arena. Na arenie podaje się mrówkom pokarm. Często w kącie areny (niekiedy do pokarmu) mrówki wynoszą odpadki z gniazda, które utrzymują w czystości.

Przedstawione formikarium (typ R gdyż w kształt formikarium przypomina nieco literę R) zajmuje dużo miejsca jednak konstrukcja dobrze naśladuje naturalne położenie gniazda mrówek. Arena to powierzchnia ziemi a część gniazdowa to korytarze zagłębione w ziemię, przy czym tutaj zamiast ziemi zastosowany został naturalny korek, który ma bardzo dobre właściwości. Korek jest odporny na długotrwałe przebywanie w warunkach wysokiej wilgotności oraz jest miękki na tyle, że umożliwia mrówkom drążenie korytarzy.