Budowa formikarium

Z Formicopedia
Wersja z dnia 16:07, 28 maj 2008 autorstwa Gn (dyskusja | edycje) (linki zewnętrzne - przykłady budowy formikarium)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Podstawowe materiały do budowy komory gniazdowej w formikarium:

  • gips,
  • korek,
  • ziemia,
  • piasek,
  • beton komórkowy (ytong).

Który materiał wybrać?

Klasyczne formikarium, to takie, które posiada komory z gispu, przykryte szklaną płytką. Polecanym przez Wilsona sposobem na budowę komór jest ulepienie korytarzy i komór z gliny na szklanej płyce i zalanie ich gipsem. Po zastygnięciu usuwa się glinę poprawia komory i korytarze a następnie gniazdo przykrywa szklaną płytką. Ten sposób budowy zapewnia dobrą widocznosć tego co się dzieje w gnieździe.

Popularnym materiałem wypełniającym część gniazdową formikarium jest korek - naturalny materiał odporny na przebywanie w wilgoci i poddający się mrówczym szczękom - można w nim obserwować drążenie korytarzy. Można powiedzieć, że jest to materiał idealny dla początkujących. Latwo wykonać korytarze gdyż można wycinać je nawet nożyczkami. Jedyną niedogodnością jest pleśnienie korka jeśli został on użyty bez dobrego wymoczenia. Są jednak dwa sposoby radzenia sobie z tym problemem. Pierwszy to częste moczenie przed użyciem korka. Drugi sposób to czekanie aż, korek po włożeniu do formikarium pokryje się pleśnią, która po jakimś czasie (tydzień czy dłużej?) i tak sama zaniknie (podobno "zagłodzi się").

Podobnym do gispowego wypełnienia jest beton komórkowy. Zaletą jego jest wchłanianie wilgoci większe niż w korku. Wadą to, że mrówki w tym materiale nie mogą drążyć korytarzy. Ponadto zbyt cienki beton komórkowy łatwo kruszy się i pęka. Część gniazdową z betonu komrókowego, buduje się w taki sposób aby w jednym miejscu był stały dopływ wody przez podsiąkanie i jednocześnie z dużej powierzchni następowało parowanie.

Wypełnienie z piasku, ziemi lubi mieszanin piasku z gliną stosuje się wtedy gdy zależy nam na zapewnieniu mrówkom warunków najbardziej zbliżonych do naturalnych. Część gniazdowa znajduje się zazwyczaj między równolegle ułożonymi szklanymi płytkami. Wypełnienie między szklanymi płytkami musi być dobrze ubite aby korytarze nie obsypywały się. Korytarze budowane są przez mrówki i hodowca mrówek nie ma wpływu na kształt korytarzy i komór. Wadą jest wrażliwość na wstrząsy (możliwość zasypania komór i korytarzy).

budowa formikarium gipsowego

Zobacz dwa filmy (po 10 minut!) pokazujące krok po kroku: budowę formikarium gipsowego.

linki zewnętrzne - przykłady budowy formikarium

http://members.aol.com/dinarda/ant/af.htm 
przykład budowy klasycznego formikarium z gipsu oraz drzewka z probówek.
http://ants.org.uk/formicarium.html http://ants.kilobox.net/formicarium.html 
formikarium otwarte z fosą zbudowane z dużego plastikowego pudełka.
http://ameisenforum.de/ameisenforum-2001-2005-archiv/20737-formicarium-planung-bau-gestaltung.html 
formikarium gipsowe w dużym płaskim akwarium zabezpieczne przed ucieczką za pomocą talku.
http://insected.arizona.edu/antrear.htm 
Pudełko do trzymania mrówek z zabezpieczeniem fluonowym.