Formikarium 2 x CD: Różnice pomiędzy wersjami

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 3: Linia 3:
 
[[Grafika:Gn 2cd korytarze w korku.jpg|thumb|400px|formikarium po wprowadzeniu formic]]
 
[[Grafika:Gn 2cd korytarze w korku.jpg|thumb|400px|formikarium po wprowadzeniu formic]]
  
Zamiast wyrzucać pudełka po CD i DVD można je wykorzystać do budowy taniutkiego formikarium dla mrówek. Pudełka mają wymiary 142 x 124 x 10 mm. 11 pudełek zajmuje objętość 2 litrów.
+
Zamiast wyrzucać pudełka po CD i DVD można je wykorzystać do budowy taniutkiego formikarium dla mrówek. Pudełka mają wymiary 142 x 124 x 10 mm. 11 pudełek zajmuje objętość 2 litrów! To bardzo dużo jak na część gniazdową dla mrówek.
  
Dla małych mrówek jedno pudełko można przedzielić w środku na dwie części: wybieg i arenę. Z dwóch pudełek można zbudować dwa poziomy: jeden mieszkalny w korku i drugi wybiegowy. Koncepcja zastosowania pudełka jest ciekawa - jest część gniazdowa, niby jest wybieg ale czegoś w tym brakuje.
+
Dla małych mrówek jedno pudełko można przedzielić w środku na dwie części: wybieg i [[arena|arenę]]. Im mniejsze formikarium tym szybciej wysycha i wymaga systematycznego nawilżania. W większym formikarium jest mniejszy problem z utrzymaniem wilgocią.
*Jak karmić mrówki?
 
*Jak nawilżać gniazdo?
 
*Jak sprzątać takie formikarium w środku?
 
Na te pytania trzeba sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem budowy formikarium. Problem karmienia rozwiązać można dobudowując dodatkową komorę z przykrywką. Do nawilżania wystarczą niewielkie otworki zrobione w plastiku cienką igłą. Na zasadzie kapilary, kropla po kropli woda będzie wciągana do środka i wpłynie między korek a ściankę. Zasobnikiem wilgoci w części gniazdowej może być [[gips]]. Za sprzątanie mrówki powinny zabrać się same. :-)
 
  
Pamiętać też należy o tym żeby część gniazdowa była szczelna i posiadała jedynie jedno lub dwa wejścia dostosowane do wielkości królowej. Mini arena musi mieć wentylację! Formikarium z pudełek nie nadaje się do podgrzewania lampką.  
+
Z dwóch pudełek można zbudować dwa poziomy: jeden mieszkalny w [[korek|korku]] i drugi wybiegowy. W wybiegowym dolną ściankę trzeba jednak usunąć aby w tej wąskiej przestrzeni nie umiejscowiły się "małe robaczki" spotykane w formikariach.  
  
 +
To są ogólne założenia do zastosowania dwóch pudełek CD. Koncepcja jest ciekawa ale nasuwają się pytania dotyczące użytkowania:
 +
 +
*Jak karmić mrówki żeby nie brudzić wnętrza?
 +
*Jak nawilżać takie gniazdo?
 +
*Jak sprzątać formikarium w środku?
 +
 +
Na te pytania trzeba sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem budowy [[formikarium]]. Poprawki w tak delikatnym i zamieszkanym formikarium będą trudne. Problem karmienia (i brudzenia w gnieździe) rozwiązać można dobudowując dodatkową komorę z przykrywką. Może to być pudełko po kasecie magnetofonowej lub po dużych tiktakach. Zbudowanie wybiegu przeznaczonego tylko do karmienia zapewni czystość w dalszych częściach formikarium. Ta komora ma zapewniać możliwość szybkiego otwarcie, wstawienia jedzenia i szybkiego zamknięcia. Dla zachowania czystości warto włożyć tam kilka kawałków blistru, które można będzie usunąć gdy się zabrudzą. Komorę trzeba tak umiejscowić aby jak najmniej utrudniała obserwację mrówek.
 +
 +
Do nawilżania wystarczą niewielkie otworki zrobione w plastiku. Można zrobić je cienką igłą (igłą lekarską bardzo łatwo delikatnie wywiercić taki otwór). Na zasadzie kapilary, kropla po kropli woda będzie wciągana do środka i wpłynie między korek a ściankę. Dodatkowym Zasobnikiem wilgoci w części gniazdowej może być [[gips]].
 +
 +
Za sprzątanie wewnątrz komór mrówki będą musiały zabrać się same. :-)
 +
 +
Pamiętać też należy o tym żeby [[część gniazdowa]] była szczelna i posiadała jedynie jedno lub dwa wejścia dostosowane do wielkości królowej. Szczelność części gniazdowej zapewni stałe warunki wewnątrz korytarzy. Uszczelnić trzeba całą krawędź zamknięcia płytki CD i wszystkie otwory dookoła. Mini arena musi mieć wentylację! W tej części wystarczy uszczelnić jedynie duże otwory i nie zaklejając pudełka wzdłuż krawędzi zamknięcia.
 +
 +
Jeśli zamierzasz zbudować formikarium według tej koncepcji musisz zadbać o wszystkie szczegóły.
 +
 +
Uwaga! [[Formikarium]] z pudełek nie nadaje się do podgrzewania lampką!
 +
 +
Uwaga!! Korek musi być dopasowany ale nie może być ściśnięty. Pudełko jest zbyt delikatne!
  
  
 
[[Kategoria:Formikarium]]
 
[[Kategoria:Formikarium]]

Aktualna wersja na dzień 07:28, 18 sie 2009

pomysł na wąskie korytarze w korku
pomysł na formikarium z 2 pudełek po CD - formi po sklejeniu
formikarium po wprowadzeniu formic

Zamiast wyrzucać pudełka po CD i DVD można je wykorzystać do budowy taniutkiego formikarium dla mrówek. Pudełka mają wymiary 142 x 124 x 10 mm. 11 pudełek zajmuje objętość 2 litrów! To bardzo dużo jak na część gniazdową dla mrówek.

Dla małych mrówek jedno pudełko można przedzielić w środku na dwie części: wybieg i arenę. Im mniejsze formikarium tym szybciej wysycha i wymaga systematycznego nawilżania. W większym formikarium jest mniejszy problem z utrzymaniem wilgocią.

Z dwóch pudełek można zbudować dwa poziomy: jeden mieszkalny w korku i drugi wybiegowy. W wybiegowym dolną ściankę trzeba jednak usunąć aby w tej wąskiej przestrzeni nie umiejscowiły się "małe robaczki" spotykane w formikariach.

To są ogólne założenia do zastosowania dwóch pudełek CD. Koncepcja jest ciekawa ale nasuwają się pytania dotyczące użytkowania:

  • Jak karmić mrówki żeby nie brudzić wnętrza?
  • Jak nawilżać takie gniazdo?
  • Jak sprzątać formikarium w środku?

Na te pytania trzeba sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem budowy formikarium. Poprawki w tak delikatnym i zamieszkanym formikarium będą trudne. Problem karmienia (i brudzenia w gnieździe) rozwiązać można dobudowując dodatkową komorę z przykrywką. Może to być pudełko po kasecie magnetofonowej lub po dużych tiktakach. Zbudowanie wybiegu przeznaczonego tylko do karmienia zapewni czystość w dalszych częściach formikarium. Ta komora ma zapewniać możliwość szybkiego otwarcie, wstawienia jedzenia i szybkiego zamknięcia. Dla zachowania czystości warto włożyć tam kilka kawałków blistru, które można będzie usunąć gdy się zabrudzą. Komorę trzeba tak umiejscowić aby jak najmniej utrudniała obserwację mrówek.

Do nawilżania wystarczą niewielkie otworki zrobione w plastiku. Można zrobić je cienką igłą (igłą lekarską bardzo łatwo delikatnie wywiercić taki otwór). Na zasadzie kapilary, kropla po kropli woda będzie wciągana do środka i wpłynie między korek a ściankę. Dodatkowym Zasobnikiem wilgoci w części gniazdowej może być gips.

Za sprzątanie wewnątrz komór mrówki będą musiały zabrać się same. :-)

Pamiętać też należy o tym żeby część gniazdowa była szczelna i posiadała jedynie jedno lub dwa wejścia dostosowane do wielkości królowej. Szczelność części gniazdowej zapewni stałe warunki wewnątrz korytarzy. Uszczelnić trzeba całą krawędź zamknięcia płytki CD i wszystkie otwory dookoła. Mini arena musi mieć wentylację! W tej części wystarczy uszczelnić jedynie duże otwory i nie zaklejając pudełka wzdłuż krawędzi zamknięcia.

Jeśli zamierzasz zbudować formikarium według tej koncepcji musisz zadbać o wszystkie szczegóły.

Uwaga! Formikarium z pudełek nie nadaje się do podgrzewania lampką!

Uwaga!! Korek musi być dopasowany ale nie może być ściśnięty. Pudełko jest zbyt delikatne!