Temnothorax albipennis

Z Formicopedia
Wersja z dnia 18:23, 25 mar 2012 autorstwa GEB (dyskusja | edycje) (uzupełniono, poprawiono)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Temnothorax albipennis


Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Myrmicinae
Plemię Formicoxenini
Nazwa systematyczna
Temnothorax albipennis
(Curtis, 1854)
dawna nazwa: Leptothorax albipennis

Temnothorax albipennis- mrówkitego gatunku to kserotermofile, uwielbiają mieszkać w miejscach trawiastych. Gniazda buduje w rumoszu skalnym, w szczelinach, w spróchniałych pniakach, opadłych gałęziach, uschniętych łodygach roślin zielnych czy pod mchem. Kolonie niewielkie, do około 200 robotnic, monoginiczne. Zdolne są do tworzenia systemów poliaklicznych. Występuje w Pieninach. Jest to gatunek trudny do odróżnienia od T.tuberum czy T.unifasciatus. Wszystkie trzy wymienione gatunki mogą się ze sobą krzyżować.

Wygląd:

Szersza przepaska na pierwszym tergicie owłoka, zwężająca się w środkowej części i węższe przepaski na pozostałych tergitach. Głowa ciemniejsza od tułowia.

Ciekawostki

Temnothorax albipennis to mrówka u której wykryto umiejętność typową dla ludzi - umiejętność uczenia się. Mrówki te potrafią nie tylko naśladować ale i uczyć w sposób interaktywny inne robotnice zdobywania pożywienia. Zachowanie to zaobserwował profesor Nigel R. Franks z University of Bristol. Zobacz to na filmie: mrówka uczy mrówkę (avi 35MB). (Zobacz również "schemat rozmowy uczącej").

linki zewnętrzne