Formikarium z pudełka tic tac: Różnice pomiędzy wersjami

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 58: Linia 58:
 
'''Zobacz też'''
 
'''Zobacz też'''
 
*[[Budowa formikarium]]
 
*[[Budowa formikarium]]
 +
 +
*[[Krok pierwszy]]
 +
*[[Krok drugi]]
 +
 
*[[:Kategoria:Formikarium]]
 
*[[:Kategoria:Formikarium]]
 
*[[:Kategoria:Technika]]
 
*[[:Kategoria:Technika]]
  
 
[[Kategoria:Formikarium]]
 
[[Kategoria:Formikarium]]

Wersja z 10:22, 29 sty 2014

Pudełko po tiktakach można wykorzystać do zrobienia w nim pierwszego kroku w hodowli mrówek, czyli mini formikarium z gniazdem poziomym. Plastik, z którego wykonane jest pudełko po tik-takach, nie jest jednak tak przezroczysty jak szkło probówki, więc jeśli masz okazję, spróbuj zdobyć probówkę. :-)

Jeśli już decydujesz się na pierwszy krok w pudełku po tik-takach potrzebujesz:

  1. pudełko po cukierkach tic-tac lub ping-pong (do kupienia w sklepach Biedronka - mają lepszą przezroczystość!),
  2. kawałek korka grubości na przykład 4mm (jednak jeśli go nie posiadasz, to nic się nie stało),
  3. wacik kosmetyczny lub kawałek waty,
  4. nożyk lub cokolwiek innego do ciecia korka,
  5. papier ścierny lub osełka do oszlifowania korka (nie są wymagane),
  6. igła (może być lekarska) do zrobienia dziurki nawadniającej wacik,
  7. cierpliwość i dokładność w wykonaniu. :)

Po zgromadzeniu potrzebnych materiałów i narzędzi możesz przystąpić do pracy. Pudełko będzie ustawione poziomo. Jedna z największych ścianek pudełka będzie sufitem w którym trzeba będzie zrobić dziurkę do nawadniania, druga będzie pełnić rolę suchej podłogi.

Zdejmij nalepkę
Delikatnie ciągnij - może ci się uda ściągnąć ją tak, że pudełko będzie czyste. Nie stosuj rozpuszczalników - będziesz przecież w tym pudełku chciał mieć zdrowe mrówki. Resztki kleju możesz usunąć poprzez wielokrotne szybkie przyklejanie i odklejanie nalepki, którą właśnie trzymasz w ręce. Całość na wstępie możesz potraktować również suszarką, wtedy nie powinno być problemów ze ściągnięciem naklejki.
Wytnij korek na podłogę (krok nie jest konieczny)
Wytnij kawałek korka wielkości nieco większej od połowy wysokości pudełka. Połóż pudełko poziomo i wpasuj do niego ten kawałek korka, tak aby po wsunięciu do pudełka nie było ani luźne ani ciasne.
Włóż wacik
Włóż wilgotny wacik do środka. Wacik dociśnie korek do podłogi pudełka. Po dolaniu wody objętość wacika wyraźnie się zmniejszy, dlatego lepiej, aby byla to nawet spora kulka.
Zrób otwór do uzupełniania wody
Wystarczy zrobić dziurkę igłą lub szpilką. Ciasno włożony wacik dotykać będzie do tego otworu i wciągać wodę do siebie, gdy tylko nalejesz kroplę na otwór. Nie musisz też korzystać ze strzykawki i igły lekarskiej żeby uzupełniać wodę w tym mini formikarium. Taki mały otwór wystarczy do napełnienia wody i jednocześnie nie będzie przez niego tej wody dużo odparowywać.
Wytnij dodatkowe przegródki z korka
To bardzo ważne - pudełko po tik-takach jest za duże jak na pierwszy etap rozwoju kolonii mrówek. Królowej Lasius niger wystarcza norka niewiele większa od niej samej - w tej wielkiej komorze nie będzie się czuła tak dobrze. Przestrzeń należy nieco zmniejszyć, a ponadto można zbudować dla niej i pierwszego potomstwa kilka małych komór. Komory można zrobić wstawiając kilka małych kawałków korka między sufitem a podłogą, aby królowa miała możliwość wyboru miejsca. Zapewnienie właściwej wilgotności w małym formikarium jest trudne bo łatwo nalać wody za dużo lub przesuszyć, gdy w porę nie uzupełni się wody. Jeśli korek nie jest dostępny, wypróbuj inne nietoksyczne materiały (plastelina odpada).
Zamknięcie
Do zamknięcia formikarium posłuży oryginalna przykrywka z zatrzaskowym zamknięciem. Nie potrzeba robić dodatkowych otworów wentylacyjnych bo szpary między przykrywką a zatrzaskiem są wystarczające.
Użytkowanie
Po nawilżeniu wpuść królową do środka i zostaw ją w spokoju - sam wybierze sobie miejsce i oswoi się z nim.
Problemy z nadmiarem wody
Może zdarzyć się, że wlejesz za dużo wody. Kawałek suchej podłogi, nie przykrytej korkiem, to miejsce na ucieczkę dla królowej i jej potomstwa w takim przypadku. :-)
Problemy z brakiem wody
Co parę dni zaglądaj i sprawdzaj czy nie jest za sucho!
Pleśń
Jak się pojawi to po prostu nie zwracaj na nią uwagi. Królowa da sobie radę, a pleśń zniknie.
Karmienie
Gdy pojawią się pierwsze robotnice można podawać miód w małych porcyjkach na kawałku folii. Trzeba tylko uważać aby mrówki nie uciekły drzwiczkami w pokrywce.
Arena
Areną w tym przypadku może być równie tanie pudełko po patyczkach do czyszczenia uszu (od 1,5 do 2,5 zł). Musi spełniać jeden warunek - być szczelne, tzn. bez dziur. Dno pudełka można wysypać piaskiem, a drzwiczki tik-taka uchylić. W ten sposób łatwiej będzie usuwać resztki i obserwować behawior mrówek poza gniazdem.
Przeprowadzka

Gdy kolonia będzie posiadała kilkanaście-kilkadziesiąt robotnic, wystarczy otworzyć pudełko i przystawić je do otworu wejściowego do nowego. Przejście można uszczelnić np. taśmą klejącą. Po jakimś czasie (może zdarzyć się nawet, że po 2-3 dniach) mrówki przeprowadzą się do nowego mieszkania.


Pomysłodawcą mini formikarium w pudełki po tic-tacach jest z hodowca mrówek Lasius niger. Kolonie, które rozpoczęły swój rozwój w mini formikarium przeprowadziły się do domków. W pierwszych krokach z stosuje teraz probówki ze względu na dużo lepszą widoczność.

Jak ktoś skorzysta z podanego przepisu i ma jakieś doświadczenia lub zrobi zdjęcie to można dopisywać.

Zobacz też