Lasius umbratus

Z Formicopedia
Wersja z dnia 18:52, 27 lip 2008 autorstwa Gn (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mrówka podziemnica cieniolubna
Lasius umbratus - www.myrmecos.net.jpg
Zdjęcie umieszczone za zgodą autora: autorem zdjęcia jest Alex Wild, www.myrmecos.net.
Zobacz album zdjęć
Systematyka
Gromada owady
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Formicinae
Plemię Lasiini
Nazwa systematyczna
Lasius umbratus
(Nylander, 1846)


Mrówka podziemnica cieniolubna (łac. Lasius umbratus) jest gatunkiem mrówek prowadzących podziemny tryb życia i budujących gniazda głęboko pod korzeniami drzew. Występują prawie w całej Polsce na terenach leśnych i łąkach na glebach piasczystych i suchych. Mrówka podziemnica ma kolor żółty lub czerwonożółty i jest pokryta drobnymi jasnymi włoskami. Robotnice mają wielkość 4-5 mm matomiast królowa około 7-8 mm. Samiec o znacznie ciemniejszym kolorze ma wielkość 4-5 mm.

Loty godowe (rójka) odbywają się od lipca do września.

Jest to bardzo ładna mrówka w hodowli. Niesamowite wrażenie robi początkująca kolonia kartonówki adoptowanej z użyciem robotnic mrówki podziemnicy. Kartonówka jest smoliście czarna i błyszcząca a podziemnica żółciutka - niesamowity kontrast w jednym gnieździe.

Lasius umbratus jest trudny do znalezienia. Hodowca tej mrówki może zatem liczyć na wymianę robotnic za królowe innych gatunków gdyż robotnice są potrzebne do rozpoczęcia hodowli kartonówki (lasius fuliginosus) przez adopcję. Hodowla Lasius umbratus również nie jest tak łatwo. Nawet jeśli trafi się na królową, to trzeba postarać się o odpowiednie robotnice dla niej. W naturze Lasius umbratus wnika do gniazda Lasius niger (niekiedy do Lasius alienus lub Lasius brunneus) i przejmuje władzę, nie można więc rozpocząć hodowli w sposób klasztorny. Do rozpoczęcia hodowli trzeba młodej królowej Lasius umbratus dostarczyć młodziutkie świeżo "wyklute" robotnice Lasius niger wraz z poczwarkami. Przy wychodzeniu z kokonu pierwszych robotnic umbratusa potrzebna jest niekiedy pomoc hodowcy w otwarciu kokonu.


Zobacz też

200px-Radiss_galeria.png