Lasius umbratus

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Podziemnica cieniolubna
Lasius umbratus - www.myrmecos.net.jpg
Zdjęcie umieszczone za zgodą autora: autorem zdjęcia jest Alex Wild, www.myrmecos.net.
Zobacz album zdjęć
Systematyka
Gromada owady
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Formicinae
Plemię Lasiini
Nazwa systematyczna
Lasius umbratus
(Nylander, 1846)
200px-Radiss_galeria.png

Podziemnica cieniolubna (łac. Lasius umbratus) jest gatunkiem mrówek prowadzących podziemny tryb życia i budujących gniazda głęboko pod korzeniami drzew. Występuje prawie w całej Polsce na terenach leśnych i łąkach, na glebach piaszczystych i suchych.

Loty godowe (rójka) odbywają się od lipca do września.

Królowa Lasius umbratus po zrzuceniu skrzydeł szuka wejścia do gniazda mrówek Lasius niger. Gdy tylko natrafi na robotnicę chwyta ją i zabija, a następnie poświęca kilka godzin na przesiąknięcie swojego ciała zapachem kolonii swojej ofiary (lub ofiar). Królowa chwyta kolejne i zajmuje się tą makabryczną higieną tak długo, aż kolejna pochwycona robotnica nie będzie jej atakować. Do gniazda wchodzi z obłaskawioną robotnicą i powoli podąża korytarzami w głąb gniazda. Napotkane mrówki nie akceptują jej zwykle od razu. Może zdarzyć się, że zaczną ją ciągnąć za nogi i czułki. Królowa zachowuje jednak spokój i cierpliwie czeka aż się uspokoją. Gdy dociera do królowej napadniętej kolonii zachowuje się wobec niej jak robotnica, następnie długo przebywają razem. Pasożyt cały czas dba o higienę. Zajmuje się również królową której przekazuje swój zapach (z gruczołów na końcu odwłoka). cdn.. :-)

Opis Gatunku

Królowa

Wielkość od 7 do 9 mm
Kolor czerwonobrunatny.

Samiec

Wielkość od 3,5 do 4,5
Kolor ciemnobrunatny do brunatnoczarnego.

Robotnica

Wielkość od 3 do 5,5 mm
Kolor żółty, lub czerwonożółty, srebrzyście omszona.

Pożywienie

Mrówki te żywią się prawie wyłącznie, samą spadzią mszyc korzeniowych, które hodują.

Hodowla

Jest to bardzo ładna mrówka w hodowli. Niesamowicie wygląda początkująca kolonia kartonówki adoptowanej z użyciem robotnic mrówki podziemnicy. Wrażenie potęguje kontrastowe ubarwienie tych dwóch gatunków - błyszczącej, smoliście czarnej kartonówki i jasnej żółtawej podziemnicy.

Lasius umbratus jest trudnym do znalezienia gatunkiem. Hodowca tej mrówki może zatem liczyć na wymianę robotnic za królowe innych gatunków gdyż robotnice są potrzebne do rozpoczęcia hodowli kartonówki (Lasius fuliginosus) przez adopcję. Hodować Lasius umbratus również nie jest wcale łatwo. Nawet jeśli trafi się na królową, to trzeba postarać się o odpowiednie dla niej robotnice. W naturze Lasius umbratus wnika do gniazda Lasius niger (niekiedy Lasius alienus lub Lasius brunneus) i przejmuje władzę nad kolonią - co za tym idzie, nie można rozpocząć hodowli w sposób klasztorny. Młodej królowej Lasius umbratus należy dostarczyć młodziutkie świeżo "wyklute" robotnice (nantic) Lasius niger lub poczwarki. Pierwszym robotnicom L. umbratus trzeba niekiedy pomóc w otwarciu kokonu.

Ciekawostki

- Robotnice Lasius umbratus, od innych podziemnic można rozróżnić za pomocą tzw. "testu cytryny", który polega na rozgnieceniu robotnicy i powąchaniu jej - jeśli jest to L. umbratus, będzie miała cytrynowy zapach.

Zobacz filmy: Lasius umbratus wnika do gniazda Lasius niger

Film

Młoda kolonia L.umbratus wraz z pierwszymi robotnicami:

Zobacz też


linki zewnętrzne